Working holiday v Kanadě
Working holiday v Kanadě
Chceš si vyzkoušet život za velkou louži? Pojď na rok do Kanady a poznej multikulturní velkoměsta i divokou přírodu! Díky vízům Working Holiday si můžeš i ty zkusit život v této úžasné zemi. My ti prozradíme, jak taková víza získat a co tě tam čeká.
O co jde?
Víza Working Holiday patří pod program International Experience Canada (IEC). Každý rok poskytují mladým Slovákům možnost rok svobodně cestovat a pracovat v Kanadě. Kromě Working Holiday patří pod IEC i víza Young Professional, na která se vztahují zvláštní podmínky.
Program Working Holiday je určen pro lidi, kteří:
nemají z Kanady pracovní nabídku,
chtějí pracovat pro více než jednoho zaměstnavatele během pobytu,
chtějí pracovat v různých lokalitách,
chtějí vydělat peníze, aby mohli cestovat.
Důležité informace
Délka pobytu je 12 měsíců od přicestování do země.
Přicestovat do Kanady musíš do 12 měsíců od udělení víz.
Ze země můžeš během platnosti svých víz vycestovat a znovu se vrátit kolikrát chceš. Víza ti budou stále platit.
Nemůžeš s sebou přivézt své děti ani získat víza pro svého partnera.
Poplatek za víza je celkem 250 CAD, z toho 150 CAD je účastnický poplatek a 100 CAD poplatek za pracovní povolení.
Kvóta pro Českou republiku
Programu Working Holiday v Kanadě se každoročně může zúčastnit 1000 Čechů. Kvótu však zvyknou o několik míst v průběhu roku navýšit. Zda ji navýší ao kolik míst není nikdy dopředu známo. Zájem o tato víza je velmi velký. Aby ses dostal do kvóty musíš nejen splnit podmínky, ale mít i kus štěstí.
Kvóta pro working holiday a ostatní programy IEC se každoročně otevírá v první polovině prosince. Od té doby je možné zakládat si profily, avšak první kolo pozvánek bývá až po prvním lednovém týdnu, tzn. kolem 8.1.
Základní podmínky pro účast na programu Working Holiday
musíš být občan ČR a mít v ČR trvalý pobyt,
věk 18-35 let (včetně) v době podání žádosti,
máš cestovní pas ČR platný po celou dobu pobytu v Kanadě,
prokážeš, že máš na účtu alespoň 2500 CAD na pokrytí počátečních nákladů,
v minulosti ti Working Holiday víza v Kanadě ještě udělena nebyla. Můžeš však získat víza v jiné kategorii v rámci programu IEC (např. Young Professionals). Takže celkově, můžeš program IEC absolvovat 2x, vždy v jiné kategorii.
Jak získat víza Working Holiday
Při získání víz Working Holiday musíš mít prostě trošku štěstí. Jedná se totiž o náhodný výběr kandidátů, kteří obdrží pozvánku ucházet se o víza.
Na začátku se musíš dostat do tvz. poolu. Tedy mezi uchazeče, z nichž bude počítač vybírat žadatele o víza. Jak na to?
Na stránce imigračního úřadu vyplníš dotazník, který vyhodnotí, zda splňuješ základní podmínky pro účast na některém programu v rámci IEC.
Na konci dotazníku dostaneš osobní referenční kód. Ulož si ho!
Vytvoř si svůj IEC profil na stránce imigračního (přihlašovací jméno a heslo) s použitím GCKey (Goverment of Canada Key), vyplň své údaje a vlož i daný kód.
Dostaneš se do poolu – obdržíš IEC Welcome to pool letter.
Kdy a jak probíhá výběr uchazečů?
Imigrační úřad vždy dopředu ohlásí, kdy začne s výběrem nových uchazečů. Výběr probíhá náhodně, v pravidelných kolech zhruba v jeden až dvoutýdenních intervalech dokud se kvóta nenaplní, resp. dokud imigrační úřad neohlásí poslední kolo. Může to trvat několik měsíců, běžně bývá ohlášeno poslední kolo na cca. konec října.
Pozvánky posílají přiběžně uchazečům, které vybere počítač. Při vyplňování svého profilu nedokážeš nijak ovlivnit výběr. Do poolu je možné se přihlásit kdykoli, dokud se program pro daný rok neuzavře.
Pokud se však přihlásíš hned na začátku, můžeš tak zvýšit své šance alespoň tím, že tvůj profil bude ve výběru v každém kole. Informace o tom, že jsi dostal pozvánku ti přijde emailem a najdeš ji ve svém IEC profilu. Sleduj proto svůj email (pro jistotu i spam), aby si pozvánku nepromeškal. Je totiž limitována časem.
Mám pozvánku. Co dál?
Získat pozvánku neznamená automaticky získat i víza. Do 10 dnů od obdržení pozvánky musíš svůj zájem o program potvrdit a začít s žádostí. Ode dne potvrzení pozvánky máš 20 dní na dodání všech požadovaných dokladů.
Celá žádost probíhá online a všechny doklady (i ty, které máš fyzicky) musíš uploadnout do systému. Všechny informace ti pošle imigrační úřad spolu s pozvánkou.
Budou od tebe požadovat:
vyplněný formuláře s údaji o rodině,
životopis,
výpis z rejstříku trestů z ČR a ze všech zemí, ve kterých jsi byl více než 6 měsíců (vše přeloženo do AJ, příp. FJ),
výpis z účtu s dostatkem finančních prostředků,
výsledky lékařského vyšetření, pokud plánuješ pracovat v oblastech, které to vyžadují (zdravotnictví, školství, péče o děti) nebo jsi byl v rizikových oblastech více než 6 měsíců,
scan pasu a všech stran s razítky,
další doklady, dle uvážení imigračního úřadu.
Detailní postup žádosti
Detailní manuál pro žádost o working holiday do Kanady najdeš zdarma mezi soubory v naší FB skupině. Rovněž v ní najdeš kvantum dalších informací a pár tisíc lidí, kteří se do Kanady stejně jako ty chystají, už v ní jsou, jestli v ní už byli.
Nedokážu poslat doklady včas. Co teď?
Běžně se stává, že uchazeči nedokážou doložit všechny dokumenty do 20 dnů. Je to problém zejména při výpisech z rejstříku trestů ze zemí jako USA, Japonsko atp. Zpracování jim totiž trvá několik měsíců.
Pokud máš i ty tento problém, dolož ke své žádosti Letter of explanation, ve kterém jim vysvětlíš, jaké dokumenty, a proč nedokážeš uploadnout včas. Pokud máš důkaz, že sis o daný dokument už požádal, ale nestihl ti v dané lhůtě přijít, přilož ho k dopisu, aby viděli, že ses snažil ho získat.
Odeslání žádosti a získání víz
Všechny dokumenty uploadni do systému a zaplať poplatek za víza (150+100 CAD). Posouzení žádosti může trvat až 8 týdnů, obvykle ji však vyhodnotí mnohem rychleji.
Pokud splníš všechny podmínky, přijde ti POE (Port of Entry) Letter of Introduction. To je tvá vstupenka do Kanady. Na základě tohoto dopisu ti budou při příchodu do země udělena pracovní víza. Platnost dopisu je zpravidla 12 měsíců, takže máš celý rok na naplánování své cesty a příjezd do Kanady.
Platnost víz je jeden rok ode dne vstupu do země.
Zamítnutí víz
Bohužel stát se může i to, že ti žádost zamítnou. Nejčastějším důvodem bývá, že uchazeč v době podání žádosti nežije na Slovensku. Pokud si např. na Working Holiday, studuješ nebo pracuješ v jiné zemi, je možné, že tvoje žádost o víza do Kanady bude zamítnuta. Tehdy máš nárok na vrácení poplatku za víza.
Při vstupu do Kanady musíš mít:
výpis z účtu s minimálně 2500 CAD na pokrytí počátečních nákladů,
zpáteční letenku nebo dostatek finančních prostředků na její koupi (není definováno, kolik by to mělo být, ale udělej si dobrou rezervu),
potvrzení o zdravotním pojištění, platném po celou dobu pobytu v Kanadě. Pojištění musí krýt zdravotní péči, hospitalizaci a repatriaci. Pokud je pojištění na dobu kratší, než je předpokládaný pobyt v Kanadě, mohou ti dobu platnosti víz adekvátně zkrátit.
Všechny tyto náležitosti jsou také podmínkami pro absolvování programu. Při vstupu do země se ujistí, že všechny údaje na pracovním povolení, které ti bude vydáno, jsou správné.
Pracovní podmínky v Kanadě
Jelikož obdržíš tzv. open work permit, pracovní podmínky jsou dost flexibilní. Před vstupem do země nepotřebuješ mít práci vybavenou dopředu. Zaměstnavatele můžeš měnit vždy, když chceš nebo potřebuješ a můžeš také pracovat v libovolném odvětví.
Prodloužení víz
Prodloužení víz v rámci programu IEC je možné pouze po splnění specifických podmínek. Informace najdeš na stránce imigračního úřadu.
Studium během programu Working Holiday
Během pobytu v Kanadě na Working Holiday můžeš také studovat. Ne však déle než 6 měsíců a kurz či studijní program ani nemůže být součástí studia delšího než 6 měsíců.